Brouci v hlavě – sci-fi blamáž plná much
Brouci v hlavě má být nový sci-fi počin o docela zvláštní infiltraci miniaturního E. T., jenomže, stejně jako u děje, nic není tak, jak zprvu vypadá.
Úvodní a nijak impozantní dopad asteroidu na matičku Zemi dává tušit, že by nás mohl čekat slušný boj se šmejdem z vesmíru. Následná titulková sekvence pohybu lesních koprofágů, řešení manželských krizí u kudlanek či přímo mikroskopické záběry bodání nočního hmyzu ve vlhkých lokalitách širých amerických končin ovšem celkem přesně navedou k tomu, že si akčních stříleček z futuristických zbraní po eskadrách létajících talířů moc neužijeme – tvůrci nám naservírují komorní drama o vyšinutém chlápkovi.
BROUK V HLAVĚ A JAK JE DŮLEŽITÉ MÍTI FILIPA
Po úvodní sekvenci ze života v trávě přijde na řadu seznámení s hlavním hrdinou. Jedná se o Íránoameričana možná Iráčanoameričana a jakožto vysloužilý expert na zabíjení pod praporem armády USA (zde žádný jinotaj nehledejte) ráno vstane, posnídá rohlík a vystříká se biolitem. Čistota půl zdraví, říká se, a co teprve, když vám štěnice lezou po zdech v takovém množství, až to vypadá, že máte nějaké suprové interaktivní 3D tapety. Modří už vědí, náš hrdina je trochu pobrkanej. Vlastně by se dalo říct, že mu už definitivně hráblo. Se slovy "Uím aáit é yny!" unese své dva okaté potomky a vleče je napříč Spojenými Emiráty Americkými. Dočkáme se jedné napínavé scény s policistou, ale ruku na bypass – má to kvůli této jedné trochu zajímavé scéně vůbec smysl vidět? No, nemá. Desetkrát zajímavější scény nabízí každý druhý televizní krimi seriál. Co si budeme povídat. A když jsme u toho povídání, jestli existuje nějaký vskutku zajímavý film o broucích v hlavě, tedy krutopřísné psychologické drama o domnělé invazi brouků a následného psychického třeštění zúčastněných, tak je to snímek Brouk (Bug, 2006) Williama Friedkina s Michaelem Shannonem v hlavní roli pošahaného killera. Náš americký voják Malik Khan v podání Riz Ahmeda toho moc nepředvede, v klišovitém a značně nudném příběhu se za tajuplného fantazírování o insektní invazi přesune z bodu A do bodu B.
BROUCI LEZOU DO MÝ HLAVY, PŘINÁŠEJÍ DIVNÝ ZPRÁVY
Jak už napovídá úryvek z písně plzeňské grupy Znouzectnost, a který jsem třeskutě vtipně použil do podnadpisu, celé gró snímku spočívá… a já to klidně prozradím, v tom, že tu někdo věří na neexistující invazi, které ale prakticky nelze zabránit a nepomůže ani osmé očkování. Únos synů i Khanova snaha o zasvěcení své drobotiny do obří konspirace s mimozemskou invazí končí pochopitelně tragicky. Khanův hněv (neplést se skutečně dobrým sci-fi z roku 1982) je umocněn fixní ideou, že každý druhý zlý Američan je už pod takzvanou nadvládou brouků a snaží se pak všemi způsoby zabránit Khanovu protivesmírnému džihádu.
S brouky se ve filmech bojuje často. Své o tom vědí skalní fanoušci Hvězdné pěchoty, vyprávět by mohli i urputní hororisté – existuje nespočet bubufilmů s tzv. hmyzí tématikou, jeden jsem už jmenoval, a v mnoha případech stojí za vidění, Brouci v hlavě (Encounter, 2021) bohužel ne. Nepomůže ani hudební podkres, o který se postaraly takové grupy jako třeba Slayer nebo Judas Priest. A to samozřejmě zamrzí – nejvíce však zamrzí ta skutečnost, že čekáte na sci-fi, asi zhruba stejně upřímně jako na Ježíška, a oni vám pak řeknou, že nic takového neexistuje, že je to jen v hlavě.
Chcete vědět víc? O všelijaké broučí havěti ve filmech, literatuře i hrách si přehledně počtete v 34. čísle E- magazinu Howard: www.howardhorror.cz/2020/
- - -
Brouků si (ne)užil a názor sepsal Michal Březina