Dámská turistická obuv: Jak ji vybírat?
Aktivní dovolená je skvělá v tom, že něco uděláte pro svoji fyzičku a díky zdolávání náročnějších terénů si i vyčistíte hlavu.
Jak ale vybrat dokonalou obuv, ve které se budete cítit pohodlně, vaše nohy budou v bezpečí a zvládnete zdolat i velmi náročný terén?
Dámské trekové boty Mammut – skvělá volba pro výlety
Turistické boty vám musí dopřát zejména stabilitu v náročném terénu. Podstatné je, aby obuv chránila kotníky. Také je důležitá podrážka, která zabrání protlačování kamení a dalších nerovností na cestách, které by vám způsobovaly bolesti na chodidle. Turistické boty byste si měli vybírat podle toho, jak náročnou trasu zvolíte a jaký terén máte před sebou. Jestli víte, že se budete brodit mokrým terénem, měly by být vaše boty voděodolné, a také vyšší než jiné typy trekových bot. Například dámské trekové boty Mammut nabízí mnoho variací bot vhodných na turistiku v našich horách i pro náročnější terén v Alpách. Obuv Mammut nabízí podrážky od Vibram nebo Michellin, Gore-tec membrána poskytuje ideální ochranu vůči vodě či vlhkosti. Ideální dámská obuv na turistiku.
Kotníčkové boty na trek
Důležité je i vybrat správnou velikost, rozhodně nepřimhouříte oko, jako když vybíráte obuv na běžné nošení. U trekových bot je třeba myslet na to, že noha během šlapání oteče, proto je dobré si jít vybrat obuv v odpoledních hodinách, kdy už máte pár kilometrů chůze za sebou. Pokud si vybíráte obuv, je fajn vyzkoušet ji na různých sklonech ploch (ideální je, pokud je v prodejně skloněná plocha, abyste simulovali chůzi z kopce. Při chůzi by se vaše prsty neměly dotýkat přední části obuvi, aby nevznikly boty otlačeniny na prstech a aby se neporušila struktura boty. Pro dokonalou stabilitu jsou vhodné kotníčkové boty. Důležitá je skvělá přilnavost v oblasti kotníku a paty. Vyhnete se tak puchýřům a otlačeninám. Důležité je, aby vám bota seděla i anatomicky, proto si ji zkoušejte déle než klasickou obuv.
Dámské boty Garmont – vše pro trek
V náročném kamenitém terénu musíte mít vysoké pohorky, které mají vázání pro dostatečné zajištění pevnosti a stability kotníku. Mějte na paměti, že váha batohu na vašich zádech ovlivňuje rovnováhu a v kombinaci s nestabilní půdou pod nohama vaše chůze bude jiná než pobíhání po městě. Vaše nohy nesmí být po túře zničené, jako kdyby ušly půl světa. Bez pevných bot by se nohy navíc unavily rychleji, což by zbytečně zničilo váš požitek z výletu. Stabilní nemá být ale jen kotníková bota. Můžete mít i nižší botu pro lehčí terén. I tak je ale podstatné, aby měla dokonalou podrážku, důležitá je tuhost a vzorek, aby vás nic netlačilo a abyste se nesmýkali. Platí pravidlo, čím náročnější terén, tím tužší podrážka s hrubší strukturou. Na lehčí výšlap s menší zátěží na zádech nemusíte mít kotníkové pohorky, ale stačí pevnější obuv, které se někdy říká nástupovka. Například dámské boty Garmont vám poskytnou maximální pohodlí. Jde o lehkou a univerzální obuv s přidáním gore-tex membrány. Když se spojí celková tuhost boty s nepromokavou membránou, jde o skvělou a bezpečnou obuv pro každý terén. Lidé si chválí i vysokou prodyšnost. Šněrování od špičky zajišťují maximální pohodlí. Za zmínku stojí i Vibram podrážka, skvělá přilnavost k povrchu a velmi pevná hustota. A nutno dodat, že tyto boty jsou i slušivé.
Vaše opora? Turistické mačky
Pro náruživé lezce, kteří se nebojí složitého terénu v horách a neodradí je ani sníh, jsou určeny turistické mačky, jimiž podpoří oporu bot. Jde o návleky kompatibilní skoro se všemi vysokými botami. Mají na sobě několik hrotů, jimiž se pevně zaboříte do náročného terénu, zároveň mají ale vložky, které zabraňují nabalování sněhu. Když už zmiňujeme doplňky, podstatný je i výběr ponožek. Ty by měly být vyrobeny z vlny nebo z kombinace vlny a syntetické směsi. Do horských chladných podmínek můžete nosit i dvoje ponožky. Jedna bude těsná a druhá tlustší, porézní. Nedoporučují se bavlněné ponožky, tyt totiž neodvádějí vlhkost od ponožky, a také se kvůli nim často tvoří puchýře. Dobré jsou i návleky, jež zabrání padání různých nečistot, kamínků, listí atd. do boty.
Jak nosit trekovou obuv?
Když už budete v terénu, dodržujte několik zásad, jež vám usnadní výlet. Je dobré sundat si boty vždy, když máte možnost. Noha se provětrá, uvolní, takže nebude nateklá a bolavá. Je skutečně podstatné mít ale správnou velikost, protože po sundání boty noha vždy oteče. Proto pokud máte těsnější obuv, je zase lepší ji nesundávat a při odpočinku je lepší dáte si nohy nahoru, aby se zmírnily otoky. Pokud máte zpocené podnožky, nahraďte je suchými, ať se vám netvoří puchýře nebo dokonce plíseň. Na dlouhý trek si vezměte jen osvědčené boty, s nimiž jste ideálně ušli několik desítek kilometrů. I když si pořídíte nové boty, které vám perfektně sedí, nikdy nevíte, co udělají za několik kilometrů, je proto dobré je testovat po kouskách. Dále pokud při chůzi cítíte pnutí, natékání, je dobré mít v zásobě tejpovací pásky, kdy si místo preventivně zalepíte. Samozřejmostí jsou i klasické náplasti, a klidně i ty s hydrogelem, které vytvoří měkké místo a kůže se vám nebude dále odírat. Na trek můžete mít i sandály. Jen se doporučují zkušeným lezcům, kteří umí pracovat se stabilitou. Je to skvělé, noha dýchá, ovšem v náročném terénu jsou větší a ostřejší kameny, než jaké najdete v městské dlažbě, takže zakopnutí o to víc bolí. A na závěr – jak dlouho vám trekové boty vydrží? Zkontrolujte před každým dalším trekem švy, podrážku, opotřebení kůže a prošlápnuté vložky. Skladujte boty v suchu, dopřejte jim impregnaci. Taková údržba prodlouží jejich život, jakmile ale začne někde něco haprovat, vyrazte na nákup nových bot.