Desatero: jak přežít kosmické dobrodružství

24.07.2019
Neocenitelné rady pro pobyt ve vesmíru, setkání s vetřelcem ... 3... 2... 1... teď!

Nějakým způsobem jste se ocitli v kosmu (vynechejme cestování pomocí drog), dostanete se do svízelné situace a nevíte, co si počít? Máme pro vás desatero moudrých rad, které vám zajistí přežití.

1. SITUACE: Dochází kyslík

ŘEŠENÍ: Ať už děláte cokoliv a z vaší rakety uniká kyslík, či bojujete s jinou technickou závadou, je docela možné, že zemřete. S tím nikdo nic nezmůže, nepomůže zde ani naše desatero. Rozhodně nevylézejte z rakety, sečkejte, třeba se situace sama vyřeší. Doufat, že vás najdou, než vysajete poslední hlt vzduchu, je docela naivní. Víte, jak je vesmír velký? Jediná rada zní: Zachovejte klid.

2. SITUACE: Nepřátelský mimozemšťan

ŘEŠENÍ: Ohrozili jste při svých toulkách po neznámé exoplanetě biotop třetího druhu? Odhodili jste snad pytlík od svačiny uprostřed hnízda krvelačných vesmírných monster? Krmili jste ohyzdné mimozemšťany kosmonautskou stravou v touze udobřit meziplanetární vztahy? Jste ztraceni. Biologické entity cizích planet nemají pro lidské počínání žádné pochopení. Nemají zpravidla smysl pro čest a hlavně jim dost vadí vaše přítomnost, i když jste kdovíjaký sympaťák. 

Udělají vše, aby vás překousli vejpůl, zkrášlili se vaší vypreparovanou lebkou, nebo usrkli alespoň pět litrů vaší krve. Známe i takové, kteří vás sežerou a pak ještě takříkajíc zduplikují, čímž se pak drze vydávají za vás, aby snadněji lapili vaše stejně naivní kolegy. Na všechny bestie platí zpravidla oheň a tím nemyslíme, abyste někde na měsíci za Jupiterem rozdělávali táborák a zpívali Kumbaya, Kumbaya. To nepůjde, posbírané chrastí se nerozhoří, jelikož na měsících Jupiteru není vzduch. Ozbrojte se plamenometem, vyčkávejte příchodu vetřelce a hlavně: Zachovejte klid.

3. SITUACE: Ztráta gravitace

ŘEŠENÍ: Často se stává, že jsou hvězdné koráby vybaveny umělou gravitací, což znamená, že se po lodi pohybujete, jako kdybyste procházeli chodbami nějaké pozemské fabriky na lepší jídlo. Jak už to ale bývá, neštěstí nechodí po lidech, ale po kosmických lodích, takže se může stát, že se náhle odpoutáte od plošiny spojovací chodby mezi nákladovým prostorem a kokpitem a plovete bezradně prostorem. Spolu s vámi se bez gravitace potlouká chodbou i spousta předmětů. 

Ta velká gelová koule, co míří na vaši hlavu, je ve skutečnosti voda z kýble, který tam nechala uklízečka. Vskutku se voda takhle ve vesmíru chová. Vyskočí z kýble a sama plove neznámo kam. Zkuste se něčeho chytit, aby se vám nezatočila hlava, a vyčkejte, než umělou gravitaci zase někdo zapne. Hlavně: Zachovejte klid.

4. SITUACE: Náhlý přechod na rychlost světla

ŘEŠENÍ: Ocitnete-li se v situaci, kdy vaše mezihvězdné plavidlo dosáhne rychlosti světla, zhasněte lampičku, odložte svou sci-fi knihu, jděte spát a nechte si zdát o něčem jiném. Není prostě možné, aby člověk vyvinul takovou rychlost – na úspěšné zdolávání příšerných vzdáleností v kosmu za krátkou dobu existují jiné teorie. Jste-li však v situaci, kdy se ocitáte v plavidle, které disponuje záhadnou mimozemskou technologií, jenž rychlost světla zvládne: Zachovejte klid a honem se něčeho chyťte.

5. SITUACE: Ztraceni v kosmu

ŘEŠENÍ: Často se stává, že nám astronauté mizí v různých mlhovinách. Dobrou zprávou pro kosmické cestovatele však je, že má mlhovina z vesmíru pramálo společného s mlhou na slatinách kdesi za obcí Vchynice na planetě Zemi. V té se zabloudit dá, ale v té vesmírné nikoliv. Není zkrátka tak hustá, i když to tak z dálky vypadá. Rozpíná se přes natolik vzdálené rozměry, až vám ani nepřijde, že se pohybujete právě v ní. Uvnitř mlhoviny vidíte vesmír zhruba stejně, jako byste se nacházeli sto světelných let daleko. A kdyby se vám přece jen udělal hustý bílý opar na předním skle a přístroje vám ukazovaly čísla jak z Kámasútry: Zachovejte klid, možná jste omylem přistáli za Vchynicemi.

6. SITUACE: Přátelský mimozemšťan

ŘEŠENÍ: Přátelský mimozemšťan je pro člověka mnohem větší hrozbou než nepřátelský. Chce se kamarádit, chce s vámi sdílet tělesný kontakt, anebo vás chce obohatit o svůj obskurní, mimozemský genom. Svými byť sebeušlechtilejšími úmysly tak může nakazit člověka nebezpečnou infekcí, která by pak vyhladila populaci Země dřív, než by se lidi vrátili z dovolené. V žádném případě si proto s mimozemšťanem nevyměňujte tělesné tekutiny! Blíží-li se k vám rozjařený ufoun, klidně zpanikařte, ale mějte po ruce plamenomet a jednejte v zájmu všech svých bratrů a sester.

7. SITUACE: Mráz a horko

ŘEŠENÍ: Na všech oběžnicích, na kterých lze pohodlně přistát, panují zpravidla jiné teploty, než na jaké je člověk zvyklý ze Země. Někde teploty vystoupají tak vysoko, že je to horší než v Praze na konci července. A naopak, někde klesají tak nízko, že by z toho jednomu zamrzla i vodka. Nedoporučuje se proto při návštěvě neprobádané planety odhazovat nadšeně rukavice a rozhalovat spěšně skafandr. Někdy se doporučuje radši ani nevylézat z rakety a zachovat klid.

8. SITUACE: Přesun v čase

ŘEŠENÍ: Vlivem všelijakých dosud neprobádaných kauzalit ve vesmíru, se může stát, že náhle vykonáte se svým hvězdným modulem skok v čase. Zpravidla poskočíte do budoucnosti. Mohla by za to vaše vysoká rychlost. Navíc v jistých koutech vesmíru plyne čas jinak, než jak jsme tomu zvyklí na Zemi, kde se to někdy hrozně vleče – ano, zrovna jako teď. Dobrou zprávou je, že je téměř vyloučené, abyste cestovali do minulosti. 

Způsobili byste tolik časoprostorových paradoxů, že si to ani nedovedete představit. Přebrat babičku svému dědovi prostě nechcete. Každý cestovatel, dobrovolný či nedobrovolný, by se měl obrnit železnou trpělivostí a připravit se vskutku na vše. Výhodou astronautů bývá, že se jim při pohledu do kosmu nic prakticky nemění, vykonají-li už jakýkoliv skok časem vpřed. Prostě zachovávají klid a užívají si vesmír s třeba hodinovým náskokem.

9. SITUACE: Horizont událostí

ŘEŠENÍ: Když se někdo dívá do černé díry moc zblízka (černou dírou myslíme jev ve vesmíru – nevíme, na co myslíte vy!) může se mu stát, že se dostane na místo takzvaného horizontu událostí, totiž bodu, z kterého už není návratu, bodu, za kterým se může stát ledacos a z logiky věci nikdo právě neví, co by se asi tak stát mohlo. Vtahuje-li vás tedy černá díra, zachovejte klid a doufejte v lepší život za oním horizontem.

10. SITUACE: Komplikovaný návrat domů

ŘEŠENÍ: Může se stát, a párkrát se to už stalo, že se člověk vrátí z vesmírných cest do světa, který je už poněkud jiný než svět, jaký opustil. Venezuela má nového diktátora, holding spolkl další mlékárnu, USA se s Íránem vydali na lov vlastních dronů, v Anglii začali dodržovat dopravní předpisy, no… anebo Zemi ovládli zmutované opičky. Takový cestovatel se musí ovládnout a nehořekovat někde na pláži před torzem Sochy svobody. Musí správně vyhodnotit situaci a adekvátně jednat. Má-li ještě z předchozího dobrodružství u sebe plamenomet, je ve značné výhodě a může tak svou planetu osvobodit od nadvlády nepřejícných lidoopů. V každém případě by měl zachovat klid.

- - -

Sepsal a sestavil Michal Březina