Filmy, které spadly z Měsíce

25.07.2019
Měsíc nepřitahuje pouze náměsíčné, přitahuje i filmové tvůrce a fantasty. Na několik stěžejních snímků se podíval náš specialista na měsíční problematiku, Michal Březina.

Možná je název krapet zavádějící, ale skutečně jsou filmy z Měsíce takové, abych tak řekl, jiné. A proč tomu tak je? On už sám ten náš Měsíc nenabídne tolik, jako jiné lukrativnější lokace, řekněme třeba Pandora, kde se to hemží modrými obry a pestrobarevnou florou i faunou. Náš Měsíc je samý kráter, pár šlápot, jinak kde nic, tu nic.

Fantasie tvůrců však nezná hranice a proto se v dějinách kinematografie pokusili prakticky o nemožné. Přečtěte si krátký souhrn fantastických filmů, které se z valné části odehrávají na Měsíci a dávají tak oběžnici vcelku zajímavou tvář.

Moon (2009)

Tvůrci zde pracují s Měsícem pouze jako s kulisou, která nám pomáhá pochopit, jak moc je hrdina odříznutý od civilizace. Jasně, mohl být uvězněn třeba na Ďábelském ostrově Francouzské Guyany a chytat Motýlky, ale právě ten Měsíc tomu hrozně přidává. Nakonec stejně zjistíme, že při snaze oběžnici kolonizovat dopadlo všechno trochu jinak, než jak si to hlavní hrdina celou dobu maloval.

Velké plus: Zatímco všichni situovali svá dramata na atraktivnější Mars, zde je to právě náš Měsíc. Jeho si užíváme plnými doušky.

Pluto Nash (2002)

Zde je Měsíce také dost, také si ho užijeme plnými doušky. Jenom je trochu jiný, je plně kolonizován. Není to úžasná fantasie? Tvůrci sice udělali z komediálního filmu diváckou tragédii, ale ta fantasie se jim upřít nedá. I když je pravdou, že se většinou pohybujeme v papundeklových interiérech, představa, že je ta hrouda na obloze plná všelijakých heren, barů a kasin je prostě zábavná.

Velké plus: Kromě Měsíce uvidíme ve snímku i plno hereckých hvězd.

Iron Sky (2012)

Bylo jen otázkou času, kdy se přiženou tvůrci s realizací starého dohadu, že si náckové vybudovali na odvrácené straně Měsíce fabriky na zbraně a pracovali do úplného osvobození. A skutečně. Iron Sky předkládá hypotézu, že se po projeté válce na měsíční nácky zapomnělo a oni si tam budovali propagandu směle dál. Potom se zatraceně velkým arzenálem vzlétli k Zemi vrátit staré pořádky. Tuto hnědou ideu pak rozvijí i druhé pokračování Iron Sky: The Comming Race.

Velké plus: Kolonizace Měsíce ještě nikdy nebyla zábavnější a vlastně i vizuálně atraktivnější.

Temná strana měsíce (1990)

Pokud jsme se pobytem na Měsíci bavili, přichází teď ouzká chvilka. V hororově laděném snímku se vydáme na odvrácenou, neboli zde temnou stranu , kde se hromadí předměty zmizelé v Bermudském trojúhelníku. Posádka průzkumného modulu ovšem záhy zjistí, že si na ně udělal zálusk jakýsi Zlý duch, který na Měsíci nikoho vřele rozhodně nevítá. Měsíční Solaris byl svého času k sehnání na VHS, čemuž odpovídá i úroveň triků. Máte pocit, že se natáčelo v prostorách Mostecké uhelné, a herce naverbovali z mostecké Severky.

Velké plus: Konečně někoho napadlo vysvětlit záhadu Bermudského trojúhelníku Měsícem.

Apollo 18 (2011)

U hororu ještě chvíli zůstaneme. Tento snímek nám překládá fantasii o reálné misi na Měsíc, která však dopadla katastrofálně. Formou takzvaných zachráněných a posléze odtajněných dokumentů NASA jsme pak svědky toho, kterak se to vlastně odehrálo s naší posádkou. No, veselo jim z toho nebylo.

Velké plus: Vyvstane vám v hlavě otázka, zda existuje na Měsíci život. To je pěkné, no ne?

First Men in the Moon (2010)

Bonbonek na konec. Skvělá realizace knižní předlohy H. G. Wellse, považována za hlavního ukazatele speciálního žánru sci-fi, kdy je člověk vetřelcem v biotopu mimozemského druhu. Dva muži na počátku dvacátého století podnikli díky speciální antigravitační hmotě výlet na Měsíc, kde se setkali s původními obyvateli, Selenity. Ve filmu si užijeme především podzemní chodby, které provrtávají celou oběžnici jako jedno velké mraveniště. A Selenité mravence tak trochu i připomínají, jenomže jsou velcí, inteligentní a silní jako kráva.

Velké plus: Dle fantasie autora tvoří jádro Měsíce nikoliv žhavá koule, ale jedno velké kulaté moře.

- - -

Článek připravil Michal Březina, autor humorné sci-fi knihy Měsíční deník, kde Wellsovy teorie o Selenitech rozvíjí a posouvá osud i význam Měsíce samotného ještě trochu dál.