Jak pečovat o dřevěný nábytek z masivu? My to víme!
Nábytek ze dřeva, konkrétně z masivu, je mezi lidmi velmi oblíbený. Je to zejména díky jeho charakteristické vůni, vzhledu, ale také odolnosti. Navíc se jedná o materiál, který se hodí jak do interiéru, tak do exteriéru – na zahradu. Jak ho ale správně ochránit?
K tomu, aby nedocházelo ke znehodnocení nábytku ze dřeva, je většinou třeba chránit jej povrchovou úpravou. Ta pečuje zejména o to, aby dřevo nepohlcovaly vlhkost.
Pozor na vodu
To však neznamená, že můžeme vylít kbelík vody na nábytek pokaždé, když jej budeme čistit. Ani dřevěný nábytek z masivu s povrchovou úpravou nesnese vysokou vlhkost. Ta by mohla nábytek nenávratně poškodit. Chcete-li, aby vám váš dřevěný nábytek vydržel co nejdéle, měli byste vědět, jak o něj pečovat a prodloužit tím jeho životnost.
Laky na dřevěný nábytek
Jakým způsobem budeme o dřevěný nábytek pečovat, se odvíjí od toho, jakou povrchovou úpravou je ošetřen. K velmi častým povrchovým úpravám patří syntetické nátěry nebo vodou ředitelný lak. Pokud však lakovaný nábytek poškodíte, nelze jej opravit pouze lokálně. Je třeba jej přelakovat celý znovu. Při lakové úpravě si můžete vybírat mezi různými stupni lesku. Vysoce lesknoucí dřevěný nábytek je sice krásný, ale náročnější na údržbu. Jsou na něm vidět všechny otisky i škrábance.
Voskovaný dřevěný nábytek
Mnohem ekologičtější variantou, která je vhodná i do domácnosti s alergiky a astmatiky, je dřevěný nábytek s olejovou či voskovou povrchovou úpravou. Obě tyto úpravy oproti laku neobsahují žádné škodlivé látky. Nábytek s těmito povrchovými úpravami je náchylnější k poškození. Voskovanému nábytku nesvědčí tekutiny. Dokonce trochu vylité vody na něm bude dělat nevzhledné fleky. Na druhou stranu se na voskovaný nábytek nebude usazovat tolik prachu. Jedná se o povrchovou úpravu, která je náročnější na údržbu.
Olejová povrchová úprava
Olejová úprava dřevěného nábytku je oproti vosku odolná proti vodě delší dobu. I tady jde ale o krátkodobou záležitost. Nikdy jej však nevystavujte páře, proti které odolný není. Olejová úprava nábytku dává vyniknout jeho přirozenému dekoru. Nemluvě o různých odstínech olejů, které mohou váš nábytek zabarvit téměř do jakékoli barvy.
Jak pečovat o dřevěný nábytek?
Jako první bychom měli dbát na to, abychom dřevěný nábytek ochránili před zbytečnými tekutinami, například před politím nápoji. Dále pak před přímým teplem pocházejícím od krbu a radiátorů či před mechanickým poškozením, kam patří poškrábání nábytku ze dřeva a přehnaná zátěž. Při olejové úpravě dřevěného nábytku nevystavujte jej ani blízko míst, kde je vysoký výskyt vodních par. Totéž platí o blízkosti přímého slunce či klimatizace. Pod přímým světlem, aby došlo k blednutí barvy a ztrátě lesku. Pokud se na nábytek dostane voda, ihned ji setřete suchým hadříkem.
Některé typy povrchových úprav nábytku, zejména olejová úprava, občas potřebují nový nános. Olej přirozeně vysychá, proto je třeba jej jednou za čas nanést znovu. Díky tomu, že budete dřevěný nábytek pravidelně olejovat, bude odolnější a tvrdší. Nemluvě o tom, že se skryje i nějaká ta skvrna či škrábanec. Na nábytek opatřený voskovou úpravou neukládejte nic teplého, což by mohlo zapříčinit rozpouštění vosku. Totéž platí o mokrých předmětech.
Čištění nábytku ze dřeva
K čištění nábytku ze dřeva používejte měkký hadřík nebo houbu a speciální přípravek k tomu určený. V nejhorších případech používejte hadřík mírně navlhčený vodou, poté nábytek vysušte suchou utěrkou. Také nezapomínejte na pravidelné utírání prachu, díky čemuž nebude potřeba nábytek tak často čistit. Věříme, že vám návod, který jsme přinesli ve spolupráci s drevko pomohl.
Komerční sdělení.