Jak začít s Arduinem? Pořiďte si starter kit! Prozradíme vám, co se s ním dá dělat…
Arduino je fenomén, který zpřístupnil bastlení s elektronikou široké veřejnosti. Pokud jste vždy toužili naprogramovat robota nebo předělat svou domácnost na "chytrou", budete z elektronické stavebnice nadšení.
Minimalistický počítač boří hranici mezi zábavou a programováním, jež bylo dříve doménou poměrně uzavřené skupiny IT nadšenců.
Co je Arduino a proč vůbec vzniklo?
Když Arduino spatřilo světlo světa, psal se rok 2005. Původně šlo o projekt, jehož cílovou skupinou byli studenti. Jeho zakladatelé – Massimo Banzi a David Cuartilles – si od něj rozhodně neslibovali celosvětový přesah. Pomocí jednoduché prototypovací platformy jen chtěli přispět ke zlepšení výuky na školách. Jejich počin se jim ale poněkud vymkl z rukou, tedy v dobrém slova smyslu.
Open-source platforma s nálepkou "made in Italy" byla ve své době revoluční. Nápad s mikro-kontrolery ATMega byl jednoduše geniální a v kombinaci s grafickým vývojovým prostředím postaveným na prostředí Wing přinesl velký úspěch. V roce 2010 se prodalo více než 120 tisíc kusů a k dnešnímu dni mnohonásobně více. Kromě toho navíc výrazně vzrostl zájem o bastlení a na trh se dostaly i více či méně povedené klony. Na jedno prodané Arduino tak připadá minimálně jeden derivát.
Zmíněný rok 2010 byl přelomový, protože vyšla přelomová deska s označením UNO. Dodnes jde o jednu z nejprodávanějších desek, byť se jejich rodina významně rozrostla.
Starter Kit jako logická volba pro začátečníka
Dejme tomu, že jste o Arduinu slyšeli poprvé, nemáte žádné předchozí zkušenosti s bastlením, ale nechybí vám odhodlání a touha po poznání. V tom případě směle do toho, hrátky s elektronikou mohou začít! Ale po jakých komponentech sáhnout, když se v mezi všemi těmi deskami, shield moduly, čidly a dalšími prvky vůbec nevyznáte? Správnou odpovědí na vaše otázky je Arduino Starter Kit.
Zřejmě vám došlo, že se za Starter Kitem skrývá balení, které obsahuje všechny potřebné komponenty pro začátek. Umožní vám seznámení se základy a možnostmi platformy Arduino a v podstatě okamžitě budete moct začít s bastlením. Nedílnou součástí balení jsou i PDF knihy s detailním popisem projektů.
Hlavním pilířem Starter Kitů (jsou dva, o tom později) je již zmíněná vývojová deska Arduino Uno, tedy základní typ, ze kterého ostatní více či méně vychází. Součástí desky je 14 digitálních vstupů/výstupů a 6 analogových. Nechybí konektor k připojení externího napájení, LED dioda a resetovací tlačítko. K počítači lze desku připojit USB kabelem (na desce se nachází micro USB konektor). Programátor-začátečník si nemusí lámat hlavu se složitou konfigurací hardwaru, naopak bude nadšený z přehledného rozhraní Arduino IDE.
Jaké projekty se Starter Kitem vytvoříte?
Pokud zabrousíte do specializovaného e-shopu laskarduino.cz, dostanete na výběr ze dvou variant Starter Kitu. Cenově dostupnější "MINI" obsahuje desku UNO, propojovací kabely, LED diody různých barev, sady odporu, potenciometr, aktivní bzučák, otřesové čidlo, fotorezistor, tlačítka a hmatníky, IR přijímač, LED RGB a připojovací kabel pro 9 V baterii. Manuál obsahuje celkem 13 experimentů, které naplno využívají potenciál všech komponentů. Mezi nejzajímavější patří ovládání zvuku pomocí světla, voltmetr a dálkové ovládání na bázi infračerveného přijímače.
Kdo si připlatí za "MAXI" Starter Kit, dostane do začátku další skvělé prvky (např. sedmisegmentový displej, 8×8 LED matice, krokový motor, plastové servo, senzor teploty a vlhkosti vzduchu, senzor hladiny vody či joystick PS2) a s ním i možnosti komplexnějších projektů. V manuálu jich je popsáno 31 a nechybí libůstky jako vstupní ochranný systém s heslem, krokový motor či senzor plamene.
Shrnuto a podtrženo, Arduino nabízí pořádnou porci zábavy a zároveň slouží jako efektivní pomůcka pro první krůčky programování elektroniky. Jdete do toho?
Komerční sdělení.