Lucie Ortega ví hodně o Mexiku a nebojí se zeptat
Sympatická česká autorka fantasy nejen o Tai-chi, Mexiku a Coroně
Do šestice všeho dobrého, jak se říká u nás v Narnii, dnes vám představíme vycházející hvězdu z ranku (je-li vůbec takový) dámské fantasy. Lucie Ortega, jejíž fantasy román Správci světů I. jsem recenzoval ZDE, je vskutku vytrvalým grafowomanem, její první kniha má snad tisíc stran. Ale víc nám snad už prozradí autorka sama.
Asi nejsi fanynka přechylování, že, paní Ortega?
Ne že bych proti přechylování něco měla, jen už jsem byla zvyklá na ten tvar Ortega a přišlo by mi to jako komolení. A taky jsem chtěla, aby moje příjmení bylo funkční i v Mexiku. Tam by brali Ortega a Ortegová jako dvě odlišná jména. K tomu se mimochodem váže jeden vtipný detail. Mexičani mají standardně dvě jména v příjmení, které se skládá z prvního příjmení otce a prvního příjmení matky. A protože tam přechylování neznají, moji synové by na mexickém rodném listu měli napsané příjmení Ortega Navrátilová, i když jsou to chlapi. No, nevím, jestli jim ten mexický rodný list někdy doděláme.
Historie vydání tvých knih, je poněkud, abych tak řekl, zašmodrchaná. Nejdřív to vyšlo jako čtyřdílná pentalogie, potom v jakési reedici jako šestidílná… Uf. Ale možná se pletu. Upřesni, prosím, jak to s těmi tvými Správci vlastně je. Samozřejmě stručně, ať se v tom nezašmodrcháme všichni.
Ono to ve skutečnosti až tak zamotané není. Správci světů byli od začátku koncipovaní jako pentalogie. Když jsem do nakladatelství E-knihy jedou posílala Strážce Pečeti (první díl pentalogie), doporučil mi Martin Koláček, abych knihu kvůli rozsahu vydala na víc částí. Fungovala tam jednoduchá logika – že u e-knihy je lepší kratší rozsah, tím spíš, když jde o neznámého autora. Nechala jsem si poradit, takže Strážci Pečeti vyšli rozděleni do čtyř knih. Jenže to ještě Martin netušil, že bude následovat Chrám Oka osudu (rozdělený podle stejné logiky do pěti knih) a Maraveův klíč (čtyři knihy). Když jsem se pak dívala na seznam svých knih na Databázi, vstávaly mi vlasy na hlavě – tím spíš, když jsem si představila, že k tomu přibydou ještě další dva díly (takže nějakých dalších osm knih?). Navíc už jsem všechny nové texty chtěla publikovat pod svým současným příjmením, takže jsem se rozhodla rovnou udělat nová vydání již publikovaných dílů a tentokrát je nerozdělovat. Stručné shrnutí – původních vydání si nevšímejte. Z pentalogie Správci světů jsou aktuálně k dostání první tři díly – Strážci Pečeti, Chrám Oka osudu a Maraveův klíč. Jednoduché, přehledné.
A jako komiks na pokračování to náhodou vydat nehodláš?
Náhodou ne, děkuju pěkně :-)
Své knihy obohacuješ i vlastními a vskutku nádhernými mapami. To jako chceš říct, že máš i jiné vlohy než kompulsivní grafomanii?
Kompulsivní grafomanie je vloha? Dobře no :-D Kreslení je další z mých dlouhodobých koníčků, teď už pár let kreslím i na zakázku, především fotorealistické portréty. K psaní je to dobrý doplněk, člověk si u toho hezky vyčistí hlavu.
Jaké je tvé nejoblíbenější mexické jídlo a proč právě tacos?
Pozor, není taco jako taco! :-D Ale když už je zmiňuješ, tak třeba pastor určitě neurazí (nudličky vepřového masa v marinádě s ananasem) a jinak i když to není přímo samostatné jídlo, tak guacamole můžu jíst po kilech – teda to připravené doma, když si ho koupíš v Mexiku, dostaneš ho s pořádnou dávkou čili, takže ti po dvou lžičkách shoří všechny chuťové pohárky. Mimochodem kdyby měl někdo chuť na autentickou mexickou kuchyni, tak bistro La Patrona v Praze, jo? (je tady povolená reklama? :-D)
Není, ale to nevadí. Nuže dál... Kdo má hezčí pyramidy? Egypt nebo Mexiko?
Pokud bychom to fakt chtěli srovnávat, tak zvenku jsou mexické pyramidy rozhodně zajímavější. Třeba Teotihuacán, někdejší náboženské centrum Aztéků, je opravdu hodně působivý, tím spíš, že na pyramidu Slunce i Měsíce je možné vyjít. Pyramida Slunce má dnes nějakých sedmdesát metrů (původně ještě na jejím vrcholu stávala svatyně), takže to rozhodně stojí za to.
Slavilas i úspěch na poli povídek. Nějaká perlička z tvého povídkového období by nebyla?
Nevím, jestli se dá přímo říct, že bych měla povídkové období. Já jsem začala psát rovnou texty větších rozsahů, pak jsem si střihla pár povídek, když mi bylo asi patnáct, a znovu jsem se k tomuto formátu vrátila až loni kvůli několika soutěžím. Za perličku se možná dá označit, že námět na jednu loňskou sci-fi povídku, která nakonec vyhrála první místo v soutěži povídka Istroconu, mě napadl na dětském hřišti v pražské zoo. Inspirace prostě číhá na netušených místech.
Možná je to drb, ale někde jsem zaslechl, že jsi i přeborník na tai chi. Pravda nebo lež?
Tai-chi jsem naposledy cvičila v patnácti a moc si toho z něj nepamatuju :-)
Co ti přijde nejvíc sexy na mužích?
Kombinace síly, charismatu, zásadovosti, inteligence, smyslu pro humor… a schopnosti umýt nádobí nebo dát vyprat prádlo.
Cílovkou tvých knih je údajně tzv. YA – Young adult. Další fáma?
V zásadě je to tak. U Správců světů je tedy cílovka trochu starší (New Adult), ale Světla nad močálem rozhodně do YA spadají, což vychází i ze skutečnosti, že ta kniha vznikla pro soutěž Hvězda inkoustu nakladatelství Fragment, kde bylo zadání YA fantasy s prvky slovanské mytologie. Přiznám se, že mi ze začátku chvilku trvalo, než jsem se na osmnáctiletou hrdinku naladila, ale nakonec jsme to daly.
Hodláš s dalšími romány obrážet slovutná česká nakladatelství nebo radši půjdeš vlastní cestou?
S ohledem na to, že moje poslední kniha vyjde u Fragmentu, budu nabízet další díla jim, pokud se budou hodit do edičního plánu. Pokud ne, zkusím jinde. Ale Správce světů nechám běžet tak, jak fungovali doteď, klasické nakladatelství už pro ně hledat nebudu. Ledaže by po nich některé zatoužilo samo od sebe, ale zůstaňme nohama na zemi.
Úžasná zpráva, ale teď zase odbočím. Jak jsi přežila lockdown během čínského koronaviru?
Vlastně úplně normálně. Tam, kde bydlíme, dávají zajíci dobrou noc a oni, ani bažanti u nás na zahradě roušky nenosili, tak jsme se rozhodli, že se na to taky vybodneme.
Co máš proti Číňanům?
Já nic a ty?
A je pravda, že v Rusku se pije mnoho čaje? A mají tam také rum?
Neměl by ses mě spíš ptát, co se pije v Mexiku? Mimochodem tequila se tam nepije se solí a limetkou a jedno z nejlepších mexických piv se jmenuje Corona. Když o tom tak přemýšlím, jestli má někdo něco proti Číňanům, možná to bude firma Grupo Modelo, která Coronu vyrábí.
Díky za nezávazný pokec, závěrem tě tradičně poprosím o vzkaz naším spoře oděným čtenářům sci-fi světa Vanili.cz.
Obdivuju otužilce, ale radši se oblečte. Zima se blíží.
- - -
Lucii vyzpovídal Michal Březina