Nejčastější sexuální strachy: Ženy se bojí drsného sexu či škrcení, muži menstruace i prasklého kondomu, tvrdí studie
Přestože by sex měl být příjemným prožitkem, více než třetina žen a zhruba sedmina mužů zažila sex doprovázený strachem či obavami. Zatímco ženy se nejvíce bojí fyzického nebezpečí, u mužů je nejobvyklejším zdrojem obav menstruace partnerky. Častým zdrojem strachu je například i škrcení během sexu, které se zejména mezi mladými stává čím dál častější praktikou.
Sex by měl představovat pozitivní a příjemnou aktivitu, kterou si oba partneři užijí. Realita je však často jiná. Například podle průzkumu uveřejněného v odborném žurnále Journal of Sex and Marital Therapy zažilo zhruba 36 % žen a 14 % mužů během sexu situaci, kdy pociťovali strach či obavy. S ohledem na pohlaví se přitom "sexuální strachy" lidí zásadně liší.
Tip redakce: Nezapomeňte v říjnu slavit Národní den zadků!
Muži se dle studie nejvíce "bojí" menstruačního cyklu ženy či prasknutí kondomu. Obavy v nich vzbuzuje i to, když nevědí, kolik předchozích sexuálních partnerů jejich partnerka měla. Naproti tomu u žen se strach nejčastěji týká zejména jejich fyzické bezpečnosti – bojí se například toho, že partner bude ignorovat jejich nesouhlas, strach mají i z příliš agresivního a drsného pohlavního styku či nekonsensuálního škrcení.
Škrcení během sexu zažilo až 13 % nezletilých dívek
Právě škrcení během sexu se přitom stejně jako anální sex stále častěji zobrazuje jako běžná sexuální praktika. "Jedná se o druh adrenalinového zážitku, který samozřejmě může být vítaným zpestřením milostného života, ovšem pouze za předpokladu bezpodmínečného souhlasu partnerky či partnera. Důležité je přitom vzít na vědomí, že souhlas je odvolatelný, a pokud tedy partner či partnerka při jakékoliv praktice pocítí diskomfort a bude chtít přestat, je nutné to bezvýhradně respektovat," uvádí Veronika Kubíčková, sexpertka z e-shopu Ruzovyslon.cz.
Výsledky studií však naznačují, že zejména mladí lidé ke škrcení přistupují jako k běžné součásti milostného aktu, k níž souhlas nepotřebují. Podle výše zmíněného průzkumu nečekané škrcení při sexu zažilo až 13 % sexuálně aktivních dívek ve věku od 14 do 17 let.
Dle další studie provedené mezi více než 4000 pregraduálními studenty (ve věku 18 až 22 let) zažilo škrcení při sexu asi 26 % žen a téměř 7 % mužů. Výzkum ukázal, že značná část lidí se škrcením souhlasila jen proto, aby potěšila svého partnera či partnerku. Rozšíření praktiky škrcení neboli erotické asfyxie přitom odborníci z velké části přisuzují snadné dostupnosti tvrdé pornografie, kde je tato praktika běžná.
Tip redakce: Život vám může zpestřit také nahý úklid.
Klíčová je komunikace, a to i v průběhu sexu
Aby se lidé během sexu vyhnuli situacím, které v nich vzbuzují strach či obavy, klíčová je komunikace, a to nejen na začátku milostného aktu, ale především v jeho průběhu. "Zejména v případě partnerů na jednu noc či čerstvých známostí se běžně může stát, že i během chtěného a příjemného milování mohou nastat nechtěné nebo nepříjemné věci. Proto je průběžná komunikace mezi partnery klíčová, může pomoci vyhnout se strachu a traumatizujícím zážitkům," vysvětluje odbornice na zdravou sexualitu Veronika Kubíčková. Lidé by se podle ní neměli bát ozvat a nechat se přemoci studem.
Mohlo by vás zajímat: Víte, proč se v červnu slaví Mezinárodní den bez kalhotek?
Komunikace toho, co je příjemné a co nikoliv, je totiž základem zdravého sexuálního života. Správná komunikace přitom ze strany příjemce informace zahrnuje naslouchání a vnímání jak verbálních, tak neverbálních projevů druhého partnera, jako jsou gesta, pohyby těla, tón hlasu nebo oční kontakt.
Zdroj textu: TZ Ruzovyslon