O Tolkienově knize Netvoři a kritikové

29.08.2024

"Jestli stojí pohádka vůbec za přečtení, tak si zaslouží, aby byla napsána pro dospělé a aby ji dospělí četli." J. R. R. Tolkien

Netvoři a kritikové, tak se jmenuje kniha Johna Ronalda Reuela Tolkiena (1892-1973) sestavená jeho synem ze šesti přednášek a jedné studie (nazvané O překládání Béowulfa).

Obsahuje i proslov Béowulf: netvoři a kritikové z 25. listopadu 1936, ve kterémžto dni ho vyslechla Britská akademie u příležitosti vzpomínky na sira Israela Gollancze.

Tolkienovy zkušenosti nabyté překládáním klasického staroanglického literárního díla Béowulf se pak staly (1940) přínosem knižního vydání tohoto eposu.

Tolkien v sobě slučuje vědce a fantastu-snílka, ale ne přímo scifistu, jakým byl Arthur Charles Clarke. Tolkien spíš je dalším Lewisem Carrollem. A přednáškou Pan Gawain a Zelený rytíř (pronesenou 15. dubna 1953) se pro změnu vyjádřil ke stejnojmenné rytířské básni (na Glasgowské univerzitě).

Právě studiu Zeleného rytíře (a jeho překladu do novoanglického aliteračního verše) věnoval autor Pána prstenů značné úsilí a dramatizaci vysílala poté rozhlasová stanice BBC: poprvé v prosinci roku 1953. V přítomné, do češtiny přeložené knize Netvoři a kritikové vyšla studie o Zeleném rytíři knižně poprvé a to samé platí o Tajné neřesti (1931) alias přednášce proslovené šest let před prvním vydáním Hobita. Jejím námětem jsou bdělé snění a vysněné jazyky, které mu byly zálibou. Dobře ale chápal, že univerzitní kolegové se mohou dívat skrz prsty na podobné "pachtění", a právě Tajnou neřestí se tu zábavu pokusil ospravedlnit. Umně tu vlastně atakuje obklopující ho svět akademiků.

Oxfordskou přednáškou je Angličtina a velština (21. 10. 1955) a svazek Netvoři a kritikové uzavírá Řeč na rozloučenou (Oxfordská univerzita 5. června 1959). Jako držitel Mertonovy profesury anglického jazyka a literatury tak zakončil poslední svůj trimestr.

Jistě to nevím, ale možná je jádrem tohohle svazku proslov O pohádkách (8. 3. 1939), který přednesl na paměť antropologa a literárního kritika Andrewa Langa (1844-1912) na Univerzitě v St. Andrews. Úvodem sice pokorně přizná, že je na poli teorie báchorek jen amatér, ale chrabře jde terénem a odvažuje se upravit (osekat) jisté větve pohádkovému stromu. "Povídky o zvířatech mezi pohádky nepatří," je si jist a slavná Žabákova dobrodružství (Vítr ve vrbách) takto vykopne z ohrádky.

A zdá se, že jde o nerozřešitelné problémy. Jak pohádku definovat? Čím (a jak) ji vyčlenit z ranku fantastiky, aby tam aspoň cípem zůstala? A jak definovat REALISTICKOU pohádku?

Jaké mají pohádky původ a nakolik je nestejnorodý? Dá se najít společná platforma, nebo je podobné pátrání kontraproduktivní a marnost?

Podle Tolkienovy úvahy není pohádkou ani Swiftův Gulliver a zrovna tak sem nepatří sága barona Prášila. Pohádkou nejsou ani beletrizované sny a odmetá tak Alenku Lewise Carrolla, Vadí však mu dokonce pouhé okleštění nějakého textu, kdy čteme na úvod "Usnul" a před koncem "Tu procitl". "To není pohádka," říká.

Co je podstatnější? Podle J. R. R. Tolkiena nejsou pravou pohádkou ani ty zvířecí a konkrétně připomíná Opičí srdce z Fialové knihy pohádek zmíněného Andrewa Langa.

Ani slavný Králíček Petr - výtvarnice a spisovatelky Beatrix Potterové - není podle Tolkienova chápání věci pravá pohádka. Ale "pod čarou" aspoň smírně vyjmenuje některé další knihy paní Beatrix (1866-1943), kde váhá. Uznal by jako pohádky svazečky Krejčík z Gloucesteru a Mrs. Tiggywinkle. Nad čím naopak neváhá ani málo?

Že pohádky, pokud za něco stojí, budou vždycky stravitelné pro dospělé. A jak říká (str. 157), "cokoli, co ponecháte v dětském pokoji nadobro, dojde vážné újmy."

Ještě však cosi…. Přednáškou-esejem O pohádkách navíc podvratně obhájil funkčnost a smysl vlastního Pána prstenů a Hobita.

John Ronald Reuel Tolkien: Netvoři a kritikové a jiné eseje. Z originálu The Monsters and the Critics (1983) vydaného nakladatelstvím George Allen and Unwin (Londýn) přeložil Jan Čermák. Argo. Praha 2024. 280 stran.

Autor: Ivo Fencl

Verdikt: 60 % 

E-shop: 

https://www.kosmas.cz/knihy/540865/netvori-a-kritikove/ 

Netvoři a kritikové - J. R. R. Tolkien | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví