Top 10 upírů z filmů a seriálů
Specialistka na upíry Kristina Haidingerová pro vás připravila topku, z které teče krev
Upíři jsou nejpopulárnější a nejčastěji se vyskytující nadpřirozené bytosti v horrorech i fantastických romancích. Jejich předobrazy bychom nalezli v bezpočtu legend všech zemí světa. Na plátnech a obrazovkách se jich ukázaly tisíce – od krvelačných démonů až po nagelované hezouny.
Co je na nich tolik lákavého? Čím své smrtelné oběti a čtenáře tolik přitahují? Je to nesmrtelnost, nepřemožitelnost i krutost… možná odlidštění či charizma. Na druhou stranu je ale svírá také mnoho omezení, ať už je to nemožnost lidského vztahu či založení rodiny, nutnost absence denního světla, potřeba pít krev živých lidí, mnohdy včetně svých bližních. Každý filmový tvůrce do těchto bytostí promítl i kus sama sebe. Společné původní rysy vampýrů se pomalu ale jistě stírají. Těm nejpovedenějším se podívala na zoubek specialistka na upírskou tématiku, spisovatelka a organizátorka HorrorConu Kristina Haidingerová.
1. ELI
KDO JI STVOŘIL: Eli se zrodila v hlavě švédského spisovatele Johna Ajvide Lindgvista, románu Ať vejde ten pravý. Tehdy ale šlo o bezpohlavní krvepijící bytost, která vypadala jako dítě. Upíří holčičku s velkýma očima z ní udělal až film Låt den rätte komma in režiséra Tomase Alfredsona z roku 2008.
ČÍM VYNIKÁ: Eli v podání zajímavé švédské herečky Liny Leandersson je navzdory svému neodolatelně nevinnému vzhledu dravá a brutální, se svými obětmi se rozhodně nemaže. Na svém chování při tom nevidí nic špatného a její citlivé dětské srdce touží po přátelství a lásce. Vyniká tedy především nebývalým kontrastem krutosti a nevinnosti. Lina byla za svůj výkon nominována na deset prestižních cen, 3 nominace nakonec proměnila ve vítězství.
2. MÍNA
KDO JI STVOŘIL: Mínu (alias Wilhelminu Murray) vytvořil už Bram Stoker ve svém nejslavnějším románu Dracula. My ovšem máme na mysli Mínu Van Helsing, jak ji ztělesnila Jan Francis ve filmové adaptaci z roku 1979.
ČÍM VYNIKÁ: Čtete dobře, v tomto filmu je Mína dcerou slavného lovce upírů Abrahama Van Helsinga. A není to jediná změna oproti knize i všem ostatním adaptacím – Mína není tou ze dvou žen, která nakonec Draculovo řádění přežije, naopak, je jeho první obětí, která zemře a je pohřbena (zatímco Lucy zde zůstává až do konce). Její znovuobjevení je nejhrůznější scénou filmu a jednou z nejděsivějších filmových vampýrských scén vůbec. Mína se totiž ze záhrobí vrací v podobě živoucí mrtvoly, která má navíc neodolatelnou chuť na krev svého otce.
3. CLAUDIA
KDO JI STVOŘIL: Upíří holčičku Claudii vytvořila americká spisovatelka Anne Riceová po smrti její vlastní dcery na leukémii, v upírském bestselleru Interview s upírem. Na filmové plátno ji pak v roce 1994 přenesl irský režisér Neil Jordan a jedenáctiletá dětská hvězdička Kirsten Dunst. Claudia se dále v podání Allison Fischer objevila také na Broadwayi v muzikálu Lestat s hudbou Eltona Johna.
ČÍM VYNIKÁ: Claudia byla v upírku proměněna v dětském věku. Duševní stárnutí se však v universu Anne Riceové nevyhýbá ani upírům, z Claudie se postupně stává žena, uvědomuje si, že její dětské tělo se nikdy nezmění a zůstane jí vězením až do konce věků. Neváhá pro to z pomsty zavraždit jednoho ze svých stvořitelů, zatímco do druhého se zamiluje.
Kirsten Dunst byla za svůj herecký výkon nominována na Zlatý globus a zvítězila v MTV Movie Awards.
4. DRACULA (1931)
KDO HO STVOŘIL: Vampýra Draculu, jak notoricky známo, přivedl na svět irský romanopisec Bram Stoker, který využil skutečně široké spektrum inspirace. My ale máme na mysli Draculu z filmového zpracování z roku 1931, kterého hrál Bela Lugosi neboli "The King of Horror".
ČÍM VYNIKÁ: Dracula v Belově podání se stal jednoznačně ikonou. Jeho uhrančivý pohled napodobovala řada dalších představitelů Draculy od horrory po komedie, chtě nechtě odstartoval éru elegantních krvepijců. Málo kdo ví, že si svoji roli zopakoval ještě 4 roky poté, ve filmu Mark Of The Vampire z roku 1935. Známější je spíše fakt, že herec byl pohřben ve svém draculovském kostýmu.
5. BILL COMPTON
KDO HO STVOŘIL: Poprvé se objevil v knižní sérii The Southern Vampire Mysteries americké spisovatelky Charlaine Harris. Podle té pak HBO vytvořilo seriál Pravá krev, kde Billa Comptorna představil Stephen Moyer.
ČÍM VYNIKÁ: William Thomas Compton přichází na televizní obrazovky v období slávy blyštivých upírů na krevní dietě, je proto velkým překvapením, když do scény jako podmračený, staromódní a tak trochu zaprášený, a před umělou krví (tzv. Tru:blood) dává přednost krvi své vyvolené. S každou další sérií ovšem ono zatuchlé kouzlo postavy mizí v nenávratnu a z Billa se stává tuctový uhlazený hrdina dívčích romancí.
6. PROINSIAS CASSIDY
KDO HO STVOŘIL: Poprvé vykoukl ze stránek komiksu Kazatel irsko-britské autorské dvojice Garth Ennis a Steve Dillon. Na televizní obrazovky se Cassidy dostal ve stejnojmenném seriálu a podání sympatického herce Josepha Gilguna
ČÍM VYNIKÁ: Cassidy je vcelku drsoň, který má oproti ostatním hrdinům seriálu jednu výhodu – po pořádné nakládačce mu stačí hlt krve, aby byl zase jako rybička. Dokáže přežít vše (od dekapitace po skok z letadla), jediné, co mu skutečně vadí, je slunce. Má to ale ještě další negativní stránku – aby se dostal do rauše, potřebuje zhruba desetinásobnou dávku alkoholu nebo drog, než jaká by odrovnala obyčejného člověka. Zvláštní na něm také je, že jeho nejlepším přítelem je kazatel toho času posedlý neznámou entitou.
7. RALPHIE GLICK
KDO HO STVOŘIL: Ralphieho přivedl na literární svět americký spisovatel Stephen King ve své knize Prokletí Salemu. Ve dvoudílné televizní adaptaci ho v roce 1979 výborně ztvárnil Ronnie Scribner.
ČÍM VYNIKÁ: Malý Ralphie je proměněn děsivým vampýrem Kurtem Barlowem a snaží se, aby podobný osud potkal i jeho bratra. Scéna, kterak se vznáší za oknem a škrábe na sklo se ne neprávem začadila mezi stovku nejděsivějších filmových scén. V novější adaptaci z roku 2004 už zdaleka nevyzní tak děsivě a australský herec Zac Richmond je spíše k smíchu.
8. ELIZABETH JOHNSON
KDO JI STVOŘIL: Elizabeth Johnson neboli "hraběnka" se objevuje v páté řadě známého seriálu American Horror Story, s názvem Hotel a ztvárnila je hudební hvězda Lady Gaga.
ČÍM VYNIKÁ: Hraběnka Elizabeth je bledá a bělovlasá, přirozeně elegantní, sebevědomá, ale hlavně krutá vampýrka, v jejíž přítomnosti krev stříká doslova proudem. K žilám obětí se nedostává pomocí svých zubů ale za použití nejrůznějších ostrých předmětů. Není divu, že pátá řada seriálu se stala řadou nejkrvavější. Ačkoliv Lady Gaga je především zpěvačkou a skladatelkou, role hraběnky jí sedla dokonale; za svůj výkon dokonce obdržela Zlatý globus.
9. ORLOCK
KDO HO STVOŘIL: Orlockův předobraz najdeme už v Draculovi Brama Sokera. Samotný Orlock se objevuje ve filmu Nosferatu, symfonie hrůzy z roku 1922, kde ho ztvárnil Max Shreck.
ČÍM VYNIKÁ: Shreckův vampýr je němý, strnulý a děsivý – tak děsivý, že ani v blízkosti jeho figuríny se necítíme dobře: špičaté uši, dlouhé drápy, vytřeštěné oči – nic z toho nepřipomíná upíry z filmů a seriálů dnešní doby. I přes to Orlockova maska inspirovala např. Kurta Barlowa z Prokletí Salemu, netopýří podobu Draculy z filmu Francise Forda Coppoly a mnohé další.
10. MR. PEPPY
KDO HO STVOŘIL: Peppy – animovaný, tzv. kostní upír a objevuje se ve 110. epizodě oblíbeného seriálu Futurama
ČÍM VYNIKÁ: Od všech výše zmíněných se liší asi úplně vším. Je kreslený, jediný a poslední svého druhu, vylíhl se z vejce původem z planety Doohan 6, a eleganci by na něm pohledal. Místo krve se živí kostmi svých obětí, což je nakonec ekonomicky využitelná schopnost pro prodejce masa.
- - -
Pro Vanili.cz připravila a sepsala Kristina Haidingerová