Top ten hororových příšer

10.06.2019
Martin Štefko, spisovatel a nakladatel hororového žánru sestavil pro nás žebříček filmových příšer

Vždycky jsem vnímal horor jako žánr, který by měl děsit. A tahle desítka děsit dovede.

Stanovili jsem si se šéfredaktorem Vanili.cz Michalem Březinou několik podmínek, které by měla monstra tohoto žebříčku splňovat. Bude se jednat o příšery, jež mohou mít lidský základ, ale zároveň je na nich něco nelidského (ve významu nepřináležející člověku), nadpřirozeného. Takže Hannibala Lectera tu nepotkáte.

Zároveň jsme si řekli, že by to nemělo být něco, co přišlo z vesmíru, nebude to obyčejné zvíře a nebude to ani klasický vrah ze slasherů. To jednoduše proto, že tohle už jsou postavy, které by si zasloužily vlastní topky.

V následujícím žebříčku na vás tedy čekají příšery, které dovedou v hororu vyděsit, jsou zapamatovatelné. Nenajdete zde mumii nebo vlkodlaka. I když to jsou celkem klasická monstra, nikdy jsem neměl pocit, že by byla skutečně děsivá. Zato tu najdete jiné hororové běsy.

1. ORLOCK

VÝSKYT: Upír Nosferatu (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens, 1922)

KDE SE PŘÍŠERA VZALA: Ne, klasického Draculu tu nenajdete, ale jelikož v roce 1922 Němci nedostali od vdovy po Stokerovi práva na to, aby Draculu natočili, upravili si příběh podle sebe a zrodil se Orlock. Je to v podstatě Dracula, ale ve filmovém provedení je lepší než nejznámější upír. Aneb jak autorská práva mohou dát vzniknout něčemu skvělému.

ČÍM DĚSÍ: Už jen pohled na něj stačí. Ano, vystupuje v němém filmu, ale obrazové pojetí filmu a rachitické pohyby Maxe Schrecka včetně jeho namaskování dovedou i po téměř sto letech vzbudit strach. Kdyby za mnou v noci přišel Bela Lugosi jako Dracula, asi se začnu převlékat na maškarní, ale kdyby za mnou přišel Orlock, museli by po mně povlečení a deku vyprat.

2. MRTVOLNÍK (PALE MAN)

VÝSKYT: Faunův Labyrint (El laberinto del fauno, 2006)

KDE SE PŘÍŠERA VZALA: Malá Ofélie se dostane do světa, který je trochu jiný než ten náš. U jednoho stolu tam sedí takový zvláštní pán. Skoro se nehýbe. Je hodně hubený. A bledý. A nemá oči. A podle všeho ani oční důlky. I když... Jako kdyby na něco nebo někoho čekal.

ČÍM DĚSÍ: Už jenom tím, že sedí. Ale jakmile se dá do pohybu, je to jedna z nejděsivějších scén, jakou člověk vidí. Doug Jones dal postavě neskutečné pohyby, stejně jako hubené vzezření. Ta postava je ve filmu chvíli, ale budete si ji pamatovat, i kdybyste zbytek filmu zapomněli.

3. PENNYWISE

VÝSKYT: To (It, 1990 a 2017)

KDE SE PŘÍŠERA VZALA: Stephen King napsal jednu ze svých ikonických knížek, která se jmenuje jednoduše To. A jedna z podob zla, protože To nic jiného není, je klaun. A je jedno, v jakém filmu se na něj díváte, i když ten v novějším filmu je skutečně nepříjemná bestie.

ČÍM DĚSÍ: Z mého pohledu stačí, že jsou to klauni. Pro mě to je jedna z nejděsivějších postav. A filmy To jen můj strach z klaunů umocnily. Nemůžu chodit do cirkusu, protože na jejich vystoupeních nevidím nic vtipného. A rozhodně nikdy nechci jít temnou chodbou a potkat tam vznášející se balónek.

4. LIONELOVA MATKA

VÝSKYT: Braindead – Živí mrtví (Braindead, 1992)

KDE SE PŘÍŠERA VZALA: Jak dojde k tomu, že se někdo promění v zombie? Jasně, někdo dotyčného kousne. Může to být jiná zombie anebo třeba krysí opice. Od té chvíle je proměna v nemrtvou kreaturu nezastavitelná. Ale mateřskou lásku, takovou tu opičí, nedokáže zastavit ani nemrtvá nákaza.

ČÍM DĚSÍ: Lionelova matka děsí už jen tím, že žije, ale jakmile se z ní stane nemrtvola, teprve to stojí za to. Lionel se sice snaží překonat svou zakřiknutost benzinovou sekačkou, ale k čemu mu to je, když maminka jenom chce, aby se jí vrátil zpátky do lůna. Lionelova matka není klasická zombie, ale o to je její podoba zapamatovatelnější. A její schopnost pojmout syna zpátky do břicha také.

5. NETVOR Z ČERNÉ LAGUNY

VÝSKYT: Netvor z Černé laguny (Creature from the Black Lagoon, 1954)

KDE SE PŘÍŠERA VZALA: Netvor si v klidu plaval ve vodě, neměl zájem nikomu škodit, ale vědci jsou doslova posedlí tím, že mohou představit nový druh. Je to přece senzace! A tak se netvor z Černé laguny snaží jen přežít, když jsou na něj pořádány hony.

ČÍM DĚSÍ: Sám netvor není děsivý. Osobně ho mám rád prostě proto, že to je vodní tvor, který později ovlivnil postavy, především pak v tvorbě Mike Mignoly a Guillerma del Tora. Děsivé je to, že se může vynořit kdykoli a kdekoli, kde je dost vody na to, aby zde proplul, ale jeho osud je spíše tragický, podobně jako to bude u dalšího, monstra, které je pro horor ikonické.

6. FRANKENSTEINOVO MONSTRUM

VÝSKYT: Frankenstein (1931) a případně další filmy

KDE SE PŘÍŠERA VZALA: Baron Frankenstein měl peníze a touhu. Chtěl oživit mrtvé. Dát život tomu, což ji zemřelo. Jak skvělý by to byl objev! A tak sešil těla mrtvých, aby vytvořil člověku podobnou figurínu a pouštěl do ní elektřinu, která by měla pomoct znovu nastartovat dávno nebijící srdce.

ČÍM DĚSÍ: Monstrum samo o sobě nemusí být tolik děsivé, i když Boris Karloff ho ztvárnil tak, že doposud nebyla jeho podoba a hraní překonány. Pokud se řekne Frankensteinovo monstrum, představíte si většinou to Karloffovo. Mnohem temnější je však příběh monstra, snaha člověka hrát si na boha a pak jen ničit nevinnost. Tohle jen ukazuje, že horor jde rád do hloubky.

7. BRUNDLE-MOUCHA

VÝSKYT: Moucha (The Fly, 1986)

KDE SE PŘÍŠERA VZALA: Seth Brundle byl také vědec. Nechtěl oživovat mrtvé, chtěl jenom ukázat, že teleportace je skutečně možná. A tak sestrojil přístroj, kterým se bylo možné přesunout z jednoho místa na druhé, a to WiFi způsobem. Jenže si nevšiml, že když hodlal teleportovat vlastní tělo, vletěla s ním dovnitř moucha.

ČÍM DĚSÍ: Celá zápletka by mohla být až úsměvná, kdyby David Cronenberg ve svém filmu, který je remakem staršího díla, nepředvedl tak neskutečnou metamorfózu. Brundle se postupně mění v něco, co sám nazve Brundle-mouchou. A právě ta pozvolnost je nesmírně mrazivá. A hnusná. Cronenberg dokázal ve svých filmech skvěle zachytit destrukci lidského těla v něco ošklivého. A Brundle-moucha je jedním z jeho vrcholů. Na tenhle hmyz by plácačka nestačila.

8. CENOBITÉ

VÝSKYT: Hellraiser (1987) a další díly série

KDE SE PŘÍŠERA VZALA: Stačí vzít do ruky jeden hlavolam, Lemarchandovu kostku. Jakmile se vám podaří najít řešení, čeká vás překvapivá cesta do jiné dimenze, kde žijí cenobité, v jejichž čele – díky filmu – stanul Pinhead. Jasně, Jehelníčková hlava možná zní dětinsky, ale tenhle parchant na vás nenechá chlup suchý. A můžete si za to sami.

ČÍM DĚSÍ: Tím, co vám udělají. Ne, cenobité mají i skvělé designy, Pinhead je v tomhle směru ještě celkem uměřený. Takový Chatterer mi přišel vždycky vizuálně děsivější. Ale jakmile začnou dělat to, proč existují – spojují váš chtíč s bolestí – teprve to začne být masakr. Bolestivý, krvavý, krutý a nekončící. Tohle je peklo podle Cliva Barkera a cenobité jsou oddaní pekelníci.

9. CHUCKY

VÝSKYT: Dětská hra (Child's Play, 1988) a další díly série

KDE SE PŘÍŠERA VZALA: Charles Lee Ray byl psychopat, toho dne na útěku. Dělal taky trochu do černé magie, a tak, když už ho skoro měli a on pomalu umíral v obchodě s dětskými hračkami, začal zaříkávat. A jeho duše se přenesla do nevinného subjektu. Dětské panenky.

ČÍM DĚSÍ: Ne, Good Guy není ani trochu nevinný. Ta panenka děsí sama o sobě, ale jakmile se do ní dostal duch vraha, teprve do začíná být hrůza. Chucky nepotřebuje moc, stačí mu i obyčejný nůž, ale ono to udělá své. Tohle je spratek, který vás bude děsit ve snech. Přijde si pro vás. A přitom ten nevinný název, Dětská hra...

10. RED PYRAMID

VÝSKYT: Silent Hill (2006)

KDE SE PŘÍŠERA VZALA: Žila byla hrála se hra Silent Hill, pořádná hororová akce, kde šlo vlastě jen o to zjistit, jaké je tajemství podivného městečka. Jenže jakmile se tam rozezní poplašné troubení, je možné, že narazíte na hodně nebezpečné potvory. A mezi nimi je i tvor, který dostal ve filmu označení Red Pyramid.

ČÍM DĚSÍ: Red Pyramid se jako Pyramid Head objevil poprvé ve druhém dílu hry a rovnou v prvním filmu. Jakmile se ukázal na plátně, měl jsem chuť ječet jak holka a řvát u toho, ať mě sakra nechá, ať jde ode mě pryč, zatímco jsem přelézal sedadlo v kině. Někdy stačí dobrý design a tady se ten design vyvedl skvěle. Řezník s pyramidovou maskou na hlavě a obrovským sekáčkem, kterým by mohl krájet velryby.

- - -

Sestavil a sepsal: Martin Štefko, nakladatelství Golden Dog