Vše o chemickém peelingu
Tradiční beauty procedury se neustále vyvíjí a k tomu se testují novinky.
Chemický peeling se už dávno zařadil mezi prověřené zákroky. Podle hloubky a intenzity může pomoci dívkám, když bojují s akné. Zralejší ženy zase chválí jeho schopnost poradit si kožními výrůstky, vráskami a pigmentovými skvrnami. Připravili jsme vám průvodce zákrokem a doporučení, s čím ho můžete vhodně kombinovat.
Jak funguje a co dokáže chemický peeling
Ošetřující kosmetička či lékař vám na zvolené místo aplikují speciální krém ze směsi ovocných hydroxykyselin, které naruší kůži. Různým složením se přitom reguluje hloubka zásahu. Chemický peeling pochopitelně trochu štípe, ale naštěstí zabere jen pár minut a poté ho vystřídají zklidňující prostředky. Podle velikosti ošetřované plochy je většinou během hodiny hotovo.
V průběhu následujících dní se postupně sloupává zasažená vrstva pokožky. Právě tím se odstraní například akné, jizvy po akné a další nerovnosti. Chemickým peelingem se dají zlikvidovat i nejrůznější kožní výrůstky včetně virových bradavic. Kromě toho se sjednotí barva pleti, což je naděje pro všechny, kdo se potřebují zbavit pih a čerstvých pigmentových či stařeckých skvrn. V neposlední řadě se pomocí chemického peelingu odstraňuje též nadměrné šupinatění a maštění pleti. Po zhojení se též zmenší póry a dojde k rejuvenaci pokožky.
Domácí péče po chemickém peelingu a vhodný timing
Domů si odnesete neutralizační krém, abyste si s ním místo ošetřené chemickým peelingem další týden natírali. Po celou dobu hojení, která záleží na hloubce procedury, bude pokožka zarudlá. Postupně se z ní odloučí narušené vrstvy, zatímco bude dorůstat nová tkáň. Proto už povrch svého těla ničím dalším netrapte a ve vlastním zájmu odložte alkoholové dýchánky a kouření. Nedoporučuje se ani přejídání. Místo toho pijte dost čisté vody, dodávejte organismu stavební materiál a vitamíny k probíhajícím opravám a vyhledávejte fyzicky nenáročné aktivity. Rezignujte také na sport a saunu jako na činnosti, kdy se potíme, což pokožku zatěžuje a mohla by se zanítit. Dokud se po chemickém peelingu místo nezregeneruje, rovněž se vyhněte střídání teplotních rozdílů. Když si odskočíte na zkášlení kyselinami v zimě, rozlučte se minimálně na měsíc s procházkami a lyžováním. Zrovna tak je nutné vyhnout se opalování, proto si naplánujte chemický peeling ideálně na podzim nebo na jaro.
Jaké části těla lze chemickým peelingem vylepšit
Kromě obličeje pomáhá směs kyselin upravit stav kůže na krku a v oblasti dekoltu. Podobně se dá vyčistit, barevně sjednotit a zbavit nežádoucích kožních útvarů i vrchní část zad a ruce. Ve srovnání s podobným zákrokem zvaným mikrodermabraze, kdy se pokožka mechanicky brousí, je chemický peeling efektivnější. Silnější směs kyselin si poradí dokonce i s většími kožními neduhy typu jizev a vrásek.
Kolik seancí vás nemine a jak často je nutné chemický peeling opakovat
Tak jako u většiny neinvazivních estetických zásahů je nutné chemický peeling aplikovat asi třikrát za sebou vždy zhruba po měsíci. Tím se zlepší současný stav vaší pleti, ale dalšímu stárnutí se nezabrání. Pro udržení efektu tedy nezbývá, než celou sérii seancí asi po roce podstoupit znovu. Proto si vždy pečlivě vybírejte ošetřující studio a nechte si tam od experta doporučit možnou kombinaci s dalšími zkrášlujícími zákroky.
Tím zakončíme stručného průvodce světem chemického peelingu. Jste-li dáma, která do svého vzhledu neváhá investovat, rozhodně si vyberte renomované estetické pracoviště. Tam si vyžádejte konzultaci s profesionály, kteří vám navrhnou ten nejúčinnější postup v omlazení a zkrášlení pokožky. Kromě chemického peelingu na trhu existují kolagenové injekce, výplně kyselinou hyaluronovou, aplikace botoxu, neinvazivní obličejové liftingy a laserové zákroky. Správný beauty mix vám z nich sestaví jedině odborník.
Komerční sdělení. Fotka od Alexandr Ivanov z Pixabay