Vši a hnidy
Stačí o nich jen začít mluvit a už máte pocit, že se potřebujete poškrábat ve vlasech. Vši jsou opravdu nepříjemní vnější parazité. Naneštěstí i přes dodržování vysokých hygienických standardů se tyhle "breberky" snadno šíří a to především v dětských kolektivech. Přenést se mohou ale i na dospělé. Co dělat, abyste se tomuto parazitovi vyhnuli a jak si s ním co nejrychleji poradit, pokud už se vám tento nevítaný host do vlasů připletl?
Jak poznat vši a hnidy
Vši jsou drobný, asi jen 3 mm velký hmyz výlečkovitého tvaru. Nejběžnějším vším cizopasníkem na člověku je veš dětská, která žije v lidských vlasech. Veš se zde živí sáním lidské krve. Na vlasy pak lepí svoje vajíčka – hnidy. Z hnid se nejprve vyklube nymfa, z níž se za 8 dní stává další dospělá veš. Tento druh vší musí sát krev velice často, bez ní totiž přežije méně jak 24 hodin. Kromě vši dětské může člověka napadat veš šatní, která "obývá" zpravidla oblečení. Na rozdíl od dětských vší vydrží veš šatní bez krve až týden. Další vší napadající člověka je veš muňka. Ta se množí v pubickém ochlupení nebo vousech. K jejímu přenosu může docházet během pohlavního styku.
Veš lze ve vlasech spatřit pouhým okem. Viditelné jsou také vší vajíčka – hnidy, které vzhledem připomínají lupy. Na rozdíl od lupů ale hnidy na vlasech pevně drží. Pokud jsou hnidy nové, jsou blízko hlavy. Čím déle hnida na vlasu je, tím je od hlavy dále. Vlas s hnidou totiž stále postupně odrůstá. Nejvíce hnid bývá ve vlasech za ušima, na týlu nebo na linii čela.
Jak nechytit vši
Veš dětská se roznáší kontaktem a přes předměty. Nejčastěji se šíří mezi dětmi – ve školkách, školách nebo třeba na letních táborech, protože během her se děti hodně dostávají do kontaktu. Mimo vlasy přežije veš maximálně jeden den. I tak se ale může přenést například sdílením dresů, ručníků, hřebene nebo půjčováním polštářků.
Vyskytly se někde ve vašem okolí vši? Chraňte se používáním preventivních šamponů proti vším nebo pomocí esenciálních olejů. Třeba malé množství tea tree oleje kápnuté do vlasů vši dokáže odpuzovat. Má-li vši některý ze členů vaší rodiny, často perte ložní prádlo a následně ho žehlete, ukládejte zvlášť jeho hřeben a ručníky. Třeba dětské plyšáky, které nelze vyprat, je možné na déle jak 24 hodin uložit mimo dosah lidí. Tak dlouhou dobu veš na plyšákovi nepřežije a nemusíte se bát, že by se přes něj mohla roznášet.
Zbavte se vší
Chytit vši se dá i v případě, že důsledně dodržujete všechny zásady hygieny. Stačí k tomu špatná náhoda. Ale neděste se. Abyste se vší zbavili, není dnes už nutné sáhnout po nůžkách. Šampony, séra a spreje proti vším vám pomohou se jich zbavit i bez radikálního sestřihu. Přípravky proti vším obsahují nejčastěji látky olejové povahy, které veš obalí a udusí. Přípravky na vši na chemické bázi už nejsou dnes tak často využívány, protože k nim vši získávají rezistenci. Elegantní variantu přípravků na vši představují elektrické hřebínky.
Většina přípravků na vši působí především na dospělé jedince. Hnidy přípravky dokáží likvidovat omezeně nebo vůbec. Používejte proto přípravek na odvšivení vždy opakovaně. Po provedení kúry vyčkejte 7 dní a přípravek použijte znova. Pokud by se z nezničených hnid během týdenní pauzy vyvinuly nějaké dospělé vši, druhé kolo kúry vás jich zbaví.
Komerční sdělení. Zdroj foto: khunkornStudio / Shutterstock.com