Zdravotní důsledky plochých nohou
Ploché nohy jsou jednou z nejčastějších patologií pohybového aparátu. Kvůli této deformaci je tělo při pohybu, sezení a stání vystaveno zvýšené zátěži. Vztah mezi zdravím chodidla a lidskými orgány je proto zcela zřejmý. Zjistěme, zda ploché nohy mohou vést k problémům se srdcem a dalšími lidskými soustavami.
Proč vznikají ploché nohy?
Rozlišujeme tyto příčiny vzniku plochonoží:
- genetika;
- vrozené vývojové vady;
- následky úrazů, podvrtnutí a zlomenin;
- nadměrná nebo nedostatečná zátěž;
- problémy s páteří;
- nošení nekvalitní obuvi (těsné, bez supinátorů, s nesprávnou podrážkou).
Je důležité si uvědomit, že ploché nohy mohou být následkem kombinace několika příčin. Výše uvedené faktory však nemusí vždy přispívat k propadnutí nebo zborcení klenby. Pamatujte, že věk není příčinou plochých nohou - patologie se může vyskytovat u dětí i dospělých.
Co je špatného na plochých nohách?
Při této deformaci se klenby snižují nebo zcela mizí a noha se zplošťuje. Biomechanika chůze při ploché a zdravé noze je zcela odlišná. Zploštělé chodidlo zvyšuje traumatizaci a opotřebení kloubů a dalších orgánových soustav. Dále zde uvádíme následky plochých nohou:
- bolestivé pocity a nepohodlí, zejména při pohybu, například bolest chodidla při chůzi nebo bolest na vnitřní straně chodidla;
- omezení pohybové aktivity;
- riziko dalších ortopedických patologií. Patří mezi ně valgozita, artróza, zakřivení páteře a vadné držení těla, mozoly, kuří oka a mnoho dalších;
- poruchy vnitřních orgánů a soustav. V důsledku zakřivení páteře se zhoršuje činnost kardiovaskulárního systému. Nelze říci, za které orgány jsou zodpovědné prsty na nohou nebo chodidlo - takové údaje nemají dostatečnou důkazní základnu.
Jak je vidět, existuje souvislost mezi správnou stavbou chodidla a onemocněními různých orgánových soustav lidského těla, například ploché nohy a bolesti zad spolu souvisejí. Vliv plochých nohou na zdraví závisí na stupni deformity, přítomnosti dalších patologií a individuálních vlastnostech organismu.
Ploché nohy - kam až to může zajít?
Zploštění nohou vede k závažnému zhoršení kvality života. Postupem času patologie nezmizí a pouze progreduje a zároveň se stává příčinou různých komplikací. Proto je tak důležité diagnostikovat plochonoží včas a obrátit se na konzultaci k ortopedovi, jakmile se objeví první příznaky plochých nohou. Odborník provede potřebná vyšetření, stanoví přesnou diagnózu, řekne vám, zda v konkrétním případě můžete s plochou nohou mnoho chodit. Poté lékař sestaví individuální plán léčby, korekce nebo prevence, který může zahrnovat:
- léčebná tělesná výchova;
- masáže;
- strava;
- nošení pohodlné ortopedické obuvi. Mimochodem, můžete si je objednat z online katalogu Ortek. Nabízejí dětské i dospělé ortopedické boty na ploché nohy v různých provedeních a do každého ročního období;
- fyzická aktivita.
Chirurgický zákrok je indikován pouze v těžkých případech, kdy konzervativní léčba nepřinese požadovaný výsledek. Mimochodem, v některých případech pro korekci nebo prevenci deformace stačí nosit vložky na ploché nohy. Ty jsou rovněž účinné a lze je používat s různou obuví. Zdravotní vložky do bot najdete také v katalogu https://ortek.cz/.
komerční sdělení