Zvládněte skladování letošního ovoce a zeleniny jako profesionálové

19.04.2021
Rozhodnutí padlo. Budete se stravovat zdravěji a nejlépe k tomu využijete i vlastnoručně vypěstované plodiny. Pokud se vám to povede, máte na půl vyhráno. Řadu plodin, především ovoce, ale i zeleniny, je však nutné před zimou správě uskladnit. Víte jak na to?

Máte kde skladovat své zdravé výpěstky? Ideálně potřebujete nevytápěnou bezmrazou místnost. Sklep je skvělý, ale může jít rovněž o jinou místnost. Samozřejmě dílna neustále nasáklá zápachem barev a laků vhodnou nebude.

To nejdůležitější ke skladování ovoce a zeleniny

Ke skladování letošního ovoce a zeleniny se začněte připravovat už nyní. Místnost je ideální připravit vybílením a desinfekcí. Potřebujete též vhodné regály, do kterých lze umístit bedýnky pro skladování. Některým plodinám vyhovuje uskladnění v suchých odvětrávaných bedýnkách, jiným v písku. I to lze zajistit bedýnkou, avšak plnou, přes kterou písek nepropadává. Regály i bedýnky by měly být z materiálů, které se snadno umývají a dají se desinfikovat.

Vzdušná vlhkost při sladování pomáhá výpěstkům zachovat si čerstvost, na druhou stranu je zdrojem plísní. Je třeba zajistit dobré odvětrávání. Sklep je zapotřebí zbavit případných škůdců. Vadí především slimáci, kteří se ve vlhkém skladu rádi zdržují, avšak ještě raději se pak pustí do našich výpěstků. Ty nám pak doslova mizí před očima.

TIP: Věděli jste, že je ovoce a zeleninu lepší skladovat odděleně? Navzájem se totiž negativně ovlivňují a třeba brambory uskladněné s jablky podporují dozrávání a stárnutí jablek. Ty pak vydrží kratší dobu a jsou v horší kondici.

S čím do písku?

Skladování v písku vyhovuje především kořenové zelenině. Mrkev, petržel i celer stačí vyndat ze zahrádky a vlastně opět zasadit ve sklepě do písku. Podobně uskladníte i kedlubny, pouze z kedluben odstraníte velké listy a necháte jen malé zárodeční lístky.

Jak na skladování brambor?

Možná si brambory nepěstujete, ale plánujete využít sklizeň nějakého bio pěstitele. Určitě není praktické chodit si k němu kupovat vždy pět kilo brambor. Kupíte si rovnou dva pytle. Ty je však nutné správně uskladnit. Ideální teplota pro brambory je 4 až 6 °C. Takto uskladněné vydrž půl roku až 8 měsíců. Brambory se vždy uskladňují suché. Je zapotřebí nechat je za dobrého počasí schnout dva týdny. Uskladňují se pouze 100% zdravé hlízy. Bramborám se dobře daří ve sterilizované přepravce, kde vrstva brambor nesmí přesáhnout 60 cm.

Aby jablka vydržela

Často skladujeme rovněž jablka. Některé odrůdy mají schopnost vydržet i do jara, pomalu do další úrody. Opět jsou nutné sterilizované přepravky. Uskladňují se pouze ručně sbíraná jablka, ne padavky. Jablka by se v přepravce neměla vzájemně dotýkat. Důležitá je pravidelná probírka. Což však platí i u dalšího ovoce či zeleniny.

Komerční sdělení. Image by Anelka from Pixabay